Není licence jako licence
3D akce s licencí za každou cenu?


O nadvládě licencí a sérií v počítačových hrách a 3D akcích nevýjimaje asi není třeba diskutovat. Není to sice nadvláda absolutní a celá řada her se bez nich obešla - Daikatana, Mortyr, Requiem, Sin a třeba i Half-Life, ale je to stále horší. Firmy se snaží své hry prodat za každou cenu a k tomu jim kromě kvality (která je značně riziková a především DRAHÁ) může pomoci právě dobře známá série (Duke Nukem, Quake) a nebo ještě lépe - dobře známá licence. Tenhle editorial rozhodně nemá být povzdechnutím nad úbytkem původních myšlenek a příběhů, nýbrž o tom, kam až daleko jsou některé firmy schopny zajít.

Řeč je o dvojici Heavy Metal: FAKK2 a Kiss: Psycho Circus, které shodou okolností obě vydává GOD (tzn. Take2). Obě tyto hry mají jeden velký problém - nejsou to tzv. "mainstreamové" hry, tzn. nejsou zaměřeny na masy lidí všech věkových skupin a zájmů. Naopak - obě jsou to okrajové hry postavené na nepříliš atraktivní a nepříliš známé licenci. Upřímně chci věřit, že to jsou nadějné hry, ale očekávám, že se budou prodávat velmi špatně, protože pro ně nevidím žádný trh. Možná to je jen pohled z druhého konce zeměkoule, ale časopis Heavy Metal by i ve svých nejlepších časech nebyl zrovna atraktivní a co jsem slyšel, momentálně se z kvalitních komiksového magazínu s nejlepšími autory a kreslíři stal jakýsi rádobykultovní pamflet žijící ze své slavné minulosti. Možná je to pohled z druhého konce zeměkoule, ale kapela KISS je pro američany to samé co Michal David pro nás a jejich komiks Psycho Circus jeden velký vtip. Možná dobrý podklad pro hru z hlediska jejího designu a snad i kvalit, ale komerčního úspěchu? Nevím jak vy, ale já si tyhle dvě hry buď nechám úplně ujít a i když se ke mně z dálky donese že jsou prvotřídní, dám před nimi přednost poněkud atraktivnějším titulům.

Tady by se slušelo si postěžovat kam ten svět spěje, zamyslet se nad tím co vede autory zmíněných her k tomu, že si vybrali to co si vybrali a nějak to celé šikovně ukončit. Jenže přichází facka z té nejméně očekávané strany - Electronic Arts. Jejich American McGee's Alice má možná licence dvě - dříve kvalitního designéra id Software, který byl ovšem vždy "jeden z mnoha" a oproti jménům jako Sid Meier, Paul Molyneux nebo i John Romero působí trochu chudě a samozřejmě Alenku v kraji divů - slavný to román Lewise Carrolla. Uznávám, že asi nebude vhodné tenhle symbol (který je mimochodem určitě podstatně známější třeba v Anglii než v USA) přirovnávat ke Křemílkovi s Vochomůrkou, ale pro mou paralelu to postačí. Řekněte - zahráli byste si dětskou adventuru s názvem Křemílek a Vochomůrka pečou kaštany? Možná a pokud máte děti, určitě. Ale zahráli byste si je jako krvavou 3D akci? Asi už tušíte kam mířím, přestože byste si pirátskou verzi určitě zahráli :-). Možná namítnete, že je Alenka v kraji divů dosti úchylná pohádka, kterou by asi dnes nenechali vydat a máte pravdu, ale to na její atraktivitě nic nemění.

Jsem tedy nesmírně zvědav, jak si tyhle tři hry povedou. Pravděpodobně jsou lidé v Take2 a Electronic Arts chytřejší než já a já jim to rozhodně přeji. Obzvláště Ritual si po trochu nespravedlivém fiasku se Sinem úspěch zaslouží a sympatičtí mi jsou i Third Law, kteří odvážně utekli z ION Stormu. Na závěr musím říci, že Severní Amerika je zvláštní země a pokud jde o hry, platí to dvojnásob. A tak je dost dobře možné, že právě tyhle tři hry vystřídají RollerCoaster Tycoon a Sims na vrcholu PC žebříčku a usadí se tam na dlouhé měsíce. Podobně jsem totiž nevěřil Soldier of Fortune, hře s licencí stejnojmeného specializovaného časopisu pro dobrodruhy. A hle, pár měsíců po svém vydání se stále drží v TOP10. Doufám že za to vděčí své kvalitě, což by ale znamenalo, že je celá tahle honba za licencemi úplně zbytečná. Tak či onak, doufejme, že se nikdy nedočkáme hry Nikolae Ceaucescu's Bass Fishing.

Pár nejdůležitějších informací:

Heavy Metal: FAKK2
Autor: Ritual
Vydavatel: GOD/Take2
Homepage: www.ritual.com/FAKK2/
Předpokládané datum vydání: srpen/září 2000

Kiss: Psycho Circus
Autor: Third Law
Vydavatel: GOD/Take2
Homepage: www.kisspsychocircus.com
Předpokládané datum vydání: 15. června 2000

American McGee's Alice
Autor: Rogue
Vydavatel: EA
Homepage: alice.ea.com
Předpokládané datum vydání: konec roku 2000

Bludr
02-05-1999

Zpět na hlavní stránku...

Copyright (c) Jan Modrák, Quake-CZ 1996-1999
Design by Teether & Pittbull