Soldier of Fortune
Tipy, Rady & Cheaty


TIPY & RADY:
- Vzhledem k tomu, že je Soldier of Fortune hra dosti přímočará, nenajdete tu obvyklý kompletní návod, ale jen pár tipů. Ve hře snad až na úroveň v rafinérii nelze zabloudit a prakticky nikdy se nedostanete na křižovatku dvou cest. Proto - pokud jste se někudy vydali a nemáte čisté svědomí kvůli nějakým dveřím, za které jste se dříve nepodívali, můžete si být jistí, že jsou zamčené :-).

- Na začátku velmi pečlivě zvolte obtížnost - SOF jich má k dispozici habaděj, ale jsou také dosti zrádné a na rozdíl od většiny ostatníchz her jejich názvy odpovídají skutečnosti, takže jste-li začátečník, zvolte buď Effortless nebo Easy. I sebelepší hráč by se měl rozmyslet zda zkusí obtížnost Unfair - rozhodně to nedoporučuji na první pokus. Zvolená obtížnost má vliv nejen na počet a odolnost nepřátel, ale i na kapacitu batohu (počet zbraní a předmětů), maximální počet ukládání pozice v úrovni, frekvence objevování se nepřátel apod. Vlastní obtížnost si můžete nastavit v položce "Custom".

- V konfiguraci si nabindujte a ve hře velmi často používejte tlačítka na vykouknutí zpoza rohu doleva a doprava. Obzvláště kombinace s odstřelovačkou je velice účinná a povšimněte si, že si vás nepřátelé při vykouknutí z rohu všímají ještě méně než obvykle. Využijte toho.
- Pokud si myslíte, že je PADD (Personal Audio Detection Device) k ničemu, pak jste na velkém omylu. Obzvláště pokud hrajete na vyšší než "Medium" obtížnost jej bude velmi často využívat a nutno podotknout, že i proklínat. Snažte se neutíkat příliš rychle k další skupince nepřátel a nejprve chvíli počkejte, až PADD klesne na nulu. Jestliže totiž stoupne na více než polovinu, začnou se nepřátelé množit a objevovat i za vámi, kde jste to vyčistili.

- Při výběru zbraní dávejte pozor na munici, kterou spotřebovávají a neberte si do boje např. sniperku a zákldní kulomet, které si navzájem zbytečně "kradou" munici. Ideální se mi jevila kombinace pistole-brokovnice-odstřelovačka. Právě odstřelovačka je vůbec nejdůležitější zbraň ve hře, takže jí určitě berte s sebou! V úvodním vyzbrojování nemáte možnost se vybavit municí a tak musíte počítat s dodávkami od mrtvých nepřátel, kteří se zpravidla od různých druhů objevují v určitých úrovních více a jinde méně. Sbíráte-li tedy munici do brokonice a máte kulomet, evidentně je něco špatně a zvažte, zda raději kulomet neodhodit a nepoužít brokovnici (v nižších obtížnostech, kde máte vysokou kapacitu je to samozřejmě jedno). Výmenu zbraní používejte i na okamžik, někdy to bude dokonce nutné - takový raketomet je vhodný na zničení tanku, ale později se už (třeba pro nedostatek munice) nehodí. Kombinujte

- Ať už používáte jakoukoliv zbraň, mezi jednotlivými akcemi a útoky si zvykejte nabíjet, abyste zbytečně neztráceli čas při útoku a nebyli zranitelní. Zbraně kombinujte a využívejte jejich odlišných parametrů, vlastností, výhod a nevýhod. Nejvděčnější kamarádkou vám ovšem bude odstřelovačka, se kterou můžete vyčistit místnost dříve než tam vstoupíte a co je nejdůležitější - bez rizika. Snažte se trefovat do hlavy nebo do krku - ušetříte munici, čas a budete mít dobrý pocit z dobře odvedené práce. Na hlavu ovšem miřte i s ostatními zbraněmi.

- A když už jsme u toho míření, trefíte-li se opravdu do hlavy, snad všechny druhy nepřátel sejmete na jedinou ránu. Někdy se to však nezdaří a vaši soupeři různě poskakují a drží se za končetinu, kterou jste trefili. Tady pozor - někteří dokonce zalehnou a na okamžik předstírají smrt, aby se do vás pak znovu pustili.Tady tedy není důvod šetřit a do každé "mrtvoly" ještě vpalte jednu kulku navíc. Nemůžete-li se trefit do hlavy, zvolte zbraň, většina nepřátel jí odhodí a je naprosto neškodná, tedy s výjimkou nožů.

- V každé z misí jsou trochu odlišní nepřátelé (někde a především ke konci se však opakují) a všude je jeden druh, který po sobě zanechá brnění. Myslete na to! Na rozdíl od brnění, které se nachází ve skladech, na stolech či je jinak volně položené totiž nepřidá jen polovinu, ale celou hodnotu. Chybí-li vám jen kousek do plné hodnoty, nechejte jej na později a klidně se pro něj vracejte. Dokud máte brnění, je vám hej a ke smrti je daleko, jakmile je pryč, chovejte se daleko obezřetněji (na tom také založte strategii ukládání - máte-li brnění, je to zbytečné).

- Nevyhovuje-li vám zaměřovač, změňte jej v "miscellaneous options" (hned první položka). Záleží na vašem vkusu, ale mně vyhovuje co největší zaměřovač, např. "reticule". Nezapomeňte také využívat toho, že když máte zaměřený cíl, změní zaměřovač barvu na červenou. Obzvláště v hůře viditelných prostorách to přijde vhod.

- Nakonec přeci jen konkrétní herní tip na zničení závěrečného bosse (chcete-li vše zvládnout s vlastním mozkem, dále nečtěte). Podle všeho lze Dekkera zničit jakoukoliv zbraní, ale všechny jsou nesrovnatelně pomalejší než "mikrovlnka", která leží kousek od vstupních dveří. Nenechte se odradit tím, že na vaše zásahy nijak nereaguje - střílejte, střílejte a za chvilku je po něm.

CHEAT CODES:
Následující kódy zadávejte na konzoli, kterou spustíte tradičně tlačítkem "~" (nad TAB), ale až poté, co jí zpřístupníte parametrem při sluštění. Hru spusťte buď z příkazové řádky např. Windows Commandera příkazem "sof +set console 1", nebo vytvořte zástupce ikonky pro spuštění hry a ve vlastnostech (properties) připište do položky příkazová řádka (Command line) "+set console 1".

Kód Efekt
heretic nesmrtelnost
phantom procházení zdmi
ninja nepřátelé vás nevidí
defaultweapons přidá standardní zbraně
elbow přidá zbraně 1-5
bigelbow přidá zbraně 6-10
updateinvfinal přidá munici
killallmonsters odstraní všechny nepřátele
matrix # urychlí hru (1 je normál, maximum 10)

Chcete-li pouze získat jakýkoliv předmět, napište na konzoli nejprve příkaz "developer1" a poté příkaz "gimme #", kde # je název předmětu (zbraně, munice...) ve hře. Seznam předmětů vám vyjede při zadání příkazu "entlist", pokud chcete například brnění, napište "gimme item_equip_armor", chcete-li plamenomet, napište "gimme item_weaponflamethrower".

MAP NAMES:
Chcete-li přeskakovat úrovně, není nic jednoduššího, než na konzoli (postupujte stejně jako v případě zadávání cheatů) napsat příkaz "map #", kde # je jméno souboru levelu. Chcete-li například spustit tutorial, pak napište "map tut1". Jména herních levelů viz tabulka:

Název úrovně Jméno souboru Název úrovně Jméno souboru
Mise 1: The Subway tsr1,tsr2 Mise 6: NY Buildings nyc3
Mise 2: Ugandan Train trn1 Mise 7: Sudan Train Yard sud1
Mezimise: The Armory arm1,arm2, arm3 Mise 7: Sudan Slaughterhouse sud2
Mise 3: Kosovo Sewers kos1 Mise 7: Sudan Missile Factory sud3
Mise 3: Kosovo Town kos2 Mise 8: Tokyo Back Alleys & Garage jpn1
Mise 3: Kosovo Hanger kos3 Mise 8: Tokyo HQ & Computer Room jpn2
Mise 4: Uedineniya Canyons sib1 Mise 8: Tokyo Penthouse jpn3
Mise 4: Uedineniya Defensive Installation sib2 Mise 9: Iraq Streets irq1b
Mise 4: Uedineniya Chemical Plant sib3 Mise 9: Iraq Fortress irq2b
Mise 5: Iraqi Town irq1a Mise 9: Iraq Oil Refinery irq3b
Mise 5: Iraqi Militari Bunker irq2a Mise 10: German Castle (Outside) ger1
Mise 5: Iraqi Arfield & Cargo Plane irq3a Mise 10: German Castle (Inside) ger2
Mise 6: NY Warehouse nyc1 Mise 10: More German Castle (Inside) ger3
Mise 6: NY Steam Tunnels nyc2 Mise 10: German Castle (Secret Base) ger4

LINKS:
http://www.ravensoft.com/ ... Oficiální stránka firmy Raven Software, výrobců hry
http://www.sofcenter.com/ ... Jedna z nejlepších fanouškovských stránek (pravidelné aktualizace)
http://www.soldier-of-fortune.com/ ... Oficiální stránka hry

http://www.gamespot.com/guides/fortune_gg/ ... Kompletní a velmi podrobný návod - server GameSpot (samozřejmě v angličtině)
http://guides.ign.com/guides/12287/ ... Další kompletní návod - server IGN (opět v angličtině)
http://www.3dspotlight.net/tweaks/sof/ ... Rozsáhlý návod na optimalizaci nastavení hry pro nejrychlejší výkon

Bludr
08-05-2000

Zpět na hlavní stránku...

Copyright (c) Jan Modrák, Quake-CZ 1996-1999
Design by Teether & Pittbull